Monitorizare de presă

Căutare

Cuvânt cheie

Organ:

Tematica:



Numele cotidianului: Krónika
Anul şi data apariţiei: 01/12/2008
Tematica: transformarea sistemului electoral – problematica reprezentării minorităţilor în parlament
Categoria articolului: reportaje
Autorul articolului: Bálint Eszter, Balogh Levente, Gyergyai Csaba
Titlul articolului: Magyar sikerek Erdély-szerte
Numărul fotografiilor: 1
Acces online: https://www.kronika.ro/index.php?action=open&res=24445


Numele cotidianului

A magyarok magas részvételi arányának köszönhetően úgy tűnik, az eddigi két képviselő helyett hármat delegálhat a román parlamentbe a Bihar megyei RMDSZ. Kolozs megyében a szavazatok visszaosztását követően várhatóan a szövetséget továbbra is két képviselő és egy szenátor képviseli majd. Meglepő azonban sokak szerint, hogy Eckstein-Kovács Péter szenátornak nem sikerült újabb mandátumot szereznie, helyette Szedilek Lenke megy Bukarestbe. Szatmár megyében egy szenátor és egy képviselő immár biztos bejutó, egy képviselőre pedig még van esélye a visszaosztást követően az RMDSZ-nek. Szilágy megyében az alsóházi képviselet folytatása immár biztosított, a szenátori tisztség megtartása a napokban dől el.

A szórványban is jól szerepelt az RMDSZ, valamennyi erdélyi megyében sikerült teljesíteniük a parlamenti bejutáshoz szükséges ötszázalékos küszöböt. Így várhatóan Brassó, Máramaros megyéből lesz RMDSZ-es képviselő, a többi megyében pedig az országos kosárból történő visszaosztásra várnak.

Búcsú. A Kolozs megyei szavazók nem segítették újabb mandátumhoz Ecksteint

Az RMDSZ sikerét hozták a választások Bihar megyében: a szövetség már a mandátum-visszaosztás előtt, első körben „hozta” az eddigi szintet: két képviselő- és egy szenátorjelöltjének sikerült megszereznie a voksok 50 százalékát plusz egy szavazatot választókerületében, az Érmelléken, így máris mandátumot szerzett. Ráadásul a magyarok magas részvételi arányának köszönhetően az eddigi két képviselő helyett várhatóan hármat delegálhat a képviselőházba. Szabó Ödön, az RMDSZ megyei ügyvezető elnöke a Krónikának elmondta, az RMDSZ megnyerte a megyében a képviselőházi választásokat.

Az 1. számú választókerületben Cseke Attila eddigi kormányfőtitkár 27 833 szavazattal, 59,41 százalékos eredménnyel nyert szenátori mandátumot. Derzsi Ákos az 1. számú, margittai képviselői körzetben 12 881 vokssal, 57,37 százalékos győzelmet aratva nyerte el a képviselői mandátumot, míg a 2. számú kerületben Lakatos Péter 59,46 százalékkal, 13 723 szavazattal szerzett újabb képviselői mandátumot.

Szabó Ödön lapunknak kifejtette, az összesen kilenc Bihar megyei képviselői kerületből további háromban végzett az élen az RMDSZ jelöltje. A 6. számú kerületben, Nagyszalontán és környékén Szijjártó Zoltán 27,58 százalékkal végzett az első helyen, a 8. számú, nagyváradi körzetben Pető Csilla 27,91 százalékkal végzett az élen, míg a szintén nagyváradi, 9. számú körzetben Csuzi István 24,04 százalékkal győzött. Ennek nyomán várhatóan Pető és Szijjártó közül kerülhet ki a harmadik Bihar megyei RMDSZ-képviselő, a többi párt szereplésének függvényében. Amennyiben belényesi választókerületben a PDL-s jelölt nyer, akkor Pető Csilla, ha a PNL-s, akkor Szijjártó kapja meg a mandátumot. A megyében az RMDSZ-en kívül a Nemzeti Liberális Párt szerepelt jól, ám mandátumot nem szerzett első körben, a harmadik helyezett a Demokrata-Liberális Párt, a negyedik pedig a Szociáldemokrata Párt. A megyének egyébként az eredetileg kijelölt 9 helyett 10 képviselője lesz a parlamentben, mivel a bihari szlovák kisebbség képviselője, Adrian Miroslav Merka nyerte el a szlovák és a cseh kisebbség számára hivatalból fenntartott képviselői helyet.

Két képviselője és egy szenátora lesz a Kolozs megyei magyarságnak a román parlamentben – tájékoztatta a Krónikát László Attila, az RMDSZ Kolozs megyei szervezetének elnöke. Mint mondta, a megyei visszaosztást követően immár biztos, hogy Szedilek Lenke lesz az RMDSZ Kolozs megyei szenátora. Eckstein-Kovács Péternek azonban nem sikerült megtartania helyét a parlament felsőházában, Şerban Rădulescu demokrata-liberális jelölt került ki ugyanis győztesként körzetében.

A Bánffyhunyadot és környékét magába foglaló 10-es számú képviselői körzetből a visszaosztást követően László Attila szerint biztosan Máté András RMDSZ-es jelölt, jelenlegi képviselő lesz a biztos befutó. A második képviselői helyet a jelenlegi állás szerint Pálfy Mózes Zoltán szerzi majd meg, aki a 9-es körzetben győzedelmeskedett.

Brassó megyében a szenátori és képviselői helyek zömét egyaránt a Demokrata-Liberális Párt hódította el. Ioan Popescu, a megyei statisztikai hivatal igazgatójának közlése szerint a visszaosztásokat követően az Emil Boc vezette alakulatnak három képviselője és két szenátora lehet. Az RMDSZ megyei szinten a voksok 7,6 százalékát szerezte meg, ami valószínűleg egy mandátumra fogja feljogosítani a szövetséget. „Nem biztos, hogy lesz képviselőnk. Szerintem azonban 99,99 százalékos, hogy a visszaosztást követően az országos kosárból jut nekünk is annyi, hogy legyen a Brassó megyei magyarságnak egy képviselője az alsóházban” – nyilatkozta a Krónikának Kovács Attila, az RMDSZ Brassó megyei szervezetének elnöke. Mint tájékoztatott, a hatos választókörzetből Farkas Anikó lehet majd a befutó.

Máramaros megyében a nem végleges eredmények tükrében a szavazatok mintegy 10 százalékát sikerült az RMDSZ-nek megszereznie – nyilatkozta lapunknak Béres István László, a szövetség történelmi máramarosi szervezetének elnöke. Mint mondta, ez az eredmény várhatóan egy képviselői mandátumra jogosítja fel az RMDSZ-t. „Segítségre van szükségünk az országos kosárból, de remélem, ez meglesz. Béres szerint reális az esély a jelenlegi egy képviselőházi hely megtartására. Erre – mint tájékoztatott – két személy esélyes: a Borsabánya és Visó környékén induló Bónis István, illetve a Máramarossziget környékén megmérkőző Béres István László. Kérdésünkre, hogy lát-e esélyt mindkét mandátum megszerzésére, a szervezet elnöke határozott nemmel válaszolt.

Beszterce-Naszód megyében a szavazati jogukkal élő polgárok 5,45 százaléka pecsételt az RMDSZ jelöltjeire – tudtuk meg Kocsis András megyei elnöktől. „Egyelőre az a legfontosabb, hogy itt a szórványban is teljesíteni tudtuk a parlamenti bejutáshoz szükséges ötszázalékos küszöböt. Azt azonban, hogy mandátumot tudunk-e ezzel a számaránnyal szerezni, még senki nem tudja megmondani. Várjuk a szavazatok visszaosztását, és természetesen reménykedünk” – fejtette ki Kocsis András.

Szilágy megyében a végleges eredmények alapján az RMDSZ kapta a legtöbb voksot: a szövetség szenátorjelöltjeinek több mint 25 ezren, a képviselőjelölteknek pedig legkevesebb 24 ezren szavaztak bizalmat vasárnap. A kettes választókerületben az RMDSZ jelöltje, Seres Dénes újabb képviselői mandátumot szerzett a voksok 65 százalékával, ugyanakkor az egyes szenátusi kerületben, Szilágysomlyó körzetében Fekete-Szabó András a szavazatok 44 százalékát kapta, a politikus azonban csak a voksok visszaosztása után tudja meg, folytathatja-e szenátori munkáját. „Számításaink szerint körülbelül 8000 fennmaradt szavazatot viszünk be az országos képviselői kosárba, ami fennmaradt a fele plusz egy után, és remélhetőleg a szenátusi mandátum is megjön nekünk az országos kosárból, és ha nagyon nagy szerencsénk van, még egy képviselői mandátumot is kaphatunk a visszaosztásból” – mérlegelte a Krónika érdeklődésére Seres Dénes, az RMDSZ Szilágy megyei szervezetének elnöke. Mint mondta, a megyei szervezet rendkívül elégedett az RMDSZ által elért szilágysági eredményekkel. „Bár a részvételi arány nálunk is rendkívül alacsonynak mondható, 37 százalékos, az eredményeink azt bizonyítják, hogy a magyar ajkú szavazókat sikerült megfelelőképpen mozgósítani az elmúlt hetekben” – fogalmazott a képviselő.

Szatmár megyében tegnap délután öt órakor jelentős fölénnyel vezettek az RMDSZ jelöltjei. A megyében nem egészen 36 százalékos részvételi arányt állapítottak meg. A megyei választási iroda által közzétett adatok szerint a Szatmár megyei szavazók 38 százaléka voksolt az RMDSZ jelöltjeire. „Elégedett vagyok az eredményeinkkel, hiszen a szövetség, idén is megtartotta a 2004-es pozícióit, és a legerősebb pártnak bizonyult a megyében” – nyilatkozta a Krónikának Csehi Árpád, a szövetég megyei vezetője.
Az RMDSZ színeiben megméretkező jelöltek közül ketten bonthatnak pezsgőt: Günthner Tibor szenátorjelölt 52 százalékos, Erdei D. István képviselőjelölt pedig 53 százalékos eredményt ért el a vasárnapi voksoláson. Varga Attila képviselőjelölt pozíciója egyelőre még kérdéses, hiszen a szavazatoknak csak 49,98 százalékát kapta meg. „Kértük az érvénytelen szavazatok újraszámlálását, hiszen jelenleg csupán öt vokson múlik Varga Attila parlamentbe jutása” – magyarázta Csehi.

Rendkívül gyengén szerepelt ezúttal az Arad megyei RMDSZ: a szövetség képviselőjelöltjei mindössze 11 730 szavazatot kaptak, ami hétezerrel kevesebb, mint amennyi szükséges egy mandátum megszerzéséhez. A szenátorjelöltek valamivel jobban teljesítettek, 12 897 voksot gyűjtöttek be. Öszszehasonlításképp: a helyhatósági választásokon az RMDSZ Arad megyében összesen 13 500 szavazatot kapott. Király András képviselőjelölt, a megyei szervezet elnöke tegnap úgy nyilatkozott: szerény az esély arra, hogy az Arad megyei magyarságnak ismét legyen parlamenti képviselete. „A fő kérdés az, hogy országos szinten hány mandátuma lesz az RMDSZ-nek, a másik pedig, hogy mi lesz az Arad megyei voksokkal” – fogalmazott a politikus. 

  • Despre baza de date

Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.

În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.

Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date  în viitoare analize.